« Tilbage
Parkeringshus CPH Tarpgaard

CPH parkeringshus i Kastrup med glas og aluprofiler fra Tarpgaard A/S

Sidst revideret sep 2022
Tarpgaard A/S

CPH parkeringshus i tal

Æstetik og funktionalitet i højsæde

TARPGAARD A/S har leveret glasbeklædning og aluminiumsprofiler til Danmarks største parkeringshus i Københavns lufthavn. En stor og spændende sag, som TARPGAARD har udført for 5E Byg. Parkeringshuset er, med sine ca. 2500 parkeringspladser, Danmarks største parkeringshus. TARPGAARD A/S stod for detailprojektering af opgaven, og skulle således skabe specialdesignede aluminiumsprofiler og beslag, som gjorde det muligt for bygherre at opnå det ønskede design.



Vigtige spidskompetencer i den grønne omstilling

Gennem hele projektet har det været prioriteret at bruge danske leverandører til opgaven, selvom projektets skala kunne have fordret at kigge mod Kina. Beslutningen om fokus på danske leverandører blev truffet på baggrund af nedenstående faktorer:

Minimalt CO₂ aftryk

Bl.a. er 35 tons aluminium købt i en speciel type, der er produceret med vedvarende energi. Dette har ved projektets afslutning betydet 80 tons mindre CO₂ end ved normal europæisk produktion og ca. 480 tons mindre CO₂ sammenlignet med en kinesisk produktion.



Projektet er på pladsen udført af ALU TEAM ved Jakob Hansen, som sidenhen er ansat som afdelingsleder i TARPGAARD Odense afdeling. En ansættelse som ledelsen hos TARPGAARD er rigtig stolte over og glade for, og som styrker TARPGAARD i projektfacilitering af stor-skalaprojekter.

Kernekompetence at renovere og energioptimere 15-30 år gamle facader

En af vores kernekompetencer er at renovere og energioptimere 15-30 år gamle facader som alternativ til at udskifte facaderne til nye. En billigere og mere miljøvenlig løsning. Hør mere om muligheder og løsninger – kontakt Morten Landry på telefon +45 2612 2512.



Kontakt info til leverandør


Tarpgaard A/S - Se profil


info|tarpgaard.dk
75 94 11 33



Andre artikler

Søgning

Her kan du søge efter specifik viden om glas