« Tilbage
5. generation ind i ejerkredsen hos Svane Glas

Femte generation rykker ind i ejerkredsen hos Svane Glas

Sidst revideret jun 2026
Svane Glas

1. juni 2026 blev endnu et kapitel skrevet i historien om Svane Glas, da direktør Jacob Svanes sønner, Rasmus og Frederik, indtrådte som medejere af den familieejede glarmestervirksomhed.

De overtager samlet 49 % af virksomheden ved køb af Casper Svanes aktier, som dermed træder ud af ejerkredsen af den snart 100 år gamle familieejede virksomhed.

Med det bliver Svane Glas ført videre til femte generation.

Virksomheden blev grundlagt i Randers i 1928 af Folmer Christensen. I 2004 overtog nuværende direktør Jacob Svane og hans bror, Casper Svane, virksomheden sammen. Nu bliver direktørens sønner, Rasmus og Frederik, en del af ejerkredsen.


“Det er en stor glæde, at mine 2 sønner vil køre Svane Glas videre. Jeg glæder mig til et tæt samarbejde med dem, og jeg er sikker på, at fremtiden nu er sikret med mere ansvar til drengene - selvom jeg jo stadigvæk er ung og fortsætter som direktør i Svane Glas”, siger direktør, Jacob Svane, med et smil på læben.

Selvom meget har ændret sig siden 1928, er grundtanken den samme: godt håndværk holder længere.


”Det er først og fremmest en stor ære og et stort ansvar at få lov til at føre virksomheden videre. Vi står på skuldrene af mange års hårdt arbejde og stærke relationer.” siger Frederik Svane.

Frederik er uddannet tømrer og bygningskonstruktør og kommer med erfaring og netværk fra byggebranchen. Frederik får på sigt en mere aktiv rolle i virksomheden, hvor Rasmus Svane de seneste tre år har været en aktiv del af den daglige drift.

I dag har Svane Glas afdelinger flere steder i Jylland samt på Sjælland og løser glasopgaver for både private, erhverv og byggebranchen. Virksomheden arbejder med alt fra traditionelt glarmesterarbejde og specialglas til butiksruder, drivhusglas, facadeprojekter og moderne glasløsninger til større byggerier.

Netop kombinationen af traditionelle håndværksdyder og moderne løsninger er en vigtig del af virksomhedens identitet, hvis du spørger Rasmus:


”Vi har altid haft stor respekt for håndværket. Der findes stadig faglige traditioner, som fortjener at blive holdt i live. Samtidig skal vi være en virksomhed, der følger med udviklingen inden for grøn omstilling, energieffektive løsninger og moderne byggeri. De tre ting kan godt gå hånd i hånd.”

Han understreger samtidig, at virksomhedens fremtid fortsat skal bygges sammen med medarbejderne.


”Vi kan ikke lykkes alene. Svane Glas er kun det, virksomheden er i dag, fordi vi har dygtige medarbejdere med høj faglighed og stor erfaring. Mange har været her i flere år og har været med til at skabe den kvalitet og tillid, som kunderne forbinder os med. Det er noget, vi har stor respekt for.”

Generationsskiftet markerer samtidig begyndelsen på virksomhedens næste store milepæl. I 2028 fylder Svane Glas 100 år.

Denne fejring bliver dog først skudt i gang i 2028, hvor der planlægges en officiel fejring.

Fakta om Svane Glas



Kontakt info til leverandør


Svane Glas - Se profil


kontakt|svaneglas.dk
+45 86 42 22 55



Andre artikler

Søgning

Her kan du søge efter specifik viden om glas